סיפור הבמבוק הסיני – משל לחשיבות ההתמדה בחיים

Posted by on יול 27, 2014 in סרטונים, סרטונים לנשמה | סגור לתגובות על סיפור הבמבוק הסיני – משל לחשיבות ההתמדה בחיים

סיפור הבמבוק הסיני – משל לחשיבות ההתמדה בחיים

צמיחה צריכה סבלנות והתמדה, כל צעד משפיע. בנחישות עיקשת המשיכו לטפח את שורשי השינוי הנוצר בכם ובסופו של דבר, גם אתם תגיעו לגבהים.

משל גדילתו של הבמבוק הסיני:

היה היה בסין הרחוקה אדם צעיר שהחל לאבד תקווה בחייו. ראש השנה כמעט הגיע והוא הירהר על כל ההחלטות שקיבל על עצמו וכל מעשיו בשנה שחלפה. לצערו הרב, למרות מאמציו הרבים נראה ששום דבר לא השתנה – הוא נשאר אותו האדם, עם אותן הבעיות ואותם החסרונות. הייאוש החל מכרסם בליבו, עד שהחליט לפנות אל מורה חכם שגר בראש ההר הצופה אל הכפר בו התגורר. לאחר מסע של שלושה ימים ושלושה לילות הגיע האדם אל בקתתו של המורה. המורה ישב על כיסא צנוע שהיה מונח במרכז הבקתה ולימד את תלמידיו, ולאחר שהסתיים השיעור פנה אליו ידידנו וסיפר לו על לבטיו וספקותיו. המורה הקשיב בחיוך ושאל: “האם ידוע לך כמה זמן לוקח לצמח הבמבוק הענק לצמוח עד לגובה של בניין?

אספר לך: בשנה הראשונה עליך לשתול את שתיל הבמבוק הזעיר ולהעניק לו אור שמש, דשן ומים בשפע. אל לך לצפות לשום גדילה נראית לעין.

בשנה השנייה עליך להמשיך לטפח את השתיל הקטנטן. למרות שאתה מתמיד להשקותו בסבלנות, דבר לא מתרחש למרבה פליאתך – והוא לא גדל אף לא בסנטימטר. אף-על-פי-כן, אתה זוכר שסיפרו לך שלבמבוק לוקח זמן רב להראות סימן של התפתחות, ואתה מתאזר בסבלנות.

עוד שנה חולפת. גם בשנה השלישית אתה ממשיך להעניק לצמח הקטן דשן ומים ומאפשר לאור השמש לחמם אותו מדי יום. בשלב זה רוב האנשים מרימים ידיים בייאוש, מוותרים על הבמבוק הקטן וחדלים להשקותו. אך עליך להתמיד!

בשנה הרביעית, אתה מרים ראשך אל שאר הצמחים שבגנך, ורואה כיצד כולם עלו וצמחו היטב בארבע השנים שחלפו, ולא יכול שלא להתחיל להסס בלבך. בעוד כולם פורחים וצומחים – הבמבוק הזעיר נשאר כשהיה, חרף כל תשומת הלב, האהבה והזמן שהשקעת בו…”

“בשנה החמישית”, (כאן עצר המורה את דבריו ועיניו נצצו), “אז מתרחש הפלא שיגרום לך להווכח בכוחו העצום של הטבע. בבת אחת כמו במעשה קסמים, השתיל מזנק לשמים! גדל וגדל וגדל, הוא אפילו עשוי לעתים לצמוח במטר שלם ביום!… במשך שישה שבועות הוא צומח לגובה של שלושים מטרים.

אם כן, כמה זמן לוקח לבמבוק לצמוח לגובה מדהים שכזה?” “שישה שבועות”, ענה האיש.

“טעות בידך ידידי. מדובר למעשה על צמיחה איטית שאורכת חמש שנים תמימות. אם בשלב מסויים במשך אותן חמש שנים היינו חדלים להשקות את השתיל הרך, הוא היה נובל ומת במהרה.

מה באמת קרה במהלך כל אותם שנים?

במשך 4 שנים היתה צמיחה, הצמיחה המופלאה מכל – כי היא התרחשה בעולם הבלתי נראה, בתהליכים ארוכים ונפלאים המתרחשים מתחת לפני השטח. מתחת לאדמה התפתחה רשת מסועפת וחזקה של שורשים המסוגלת לתמוך בצמיחתו המתפרצת של הבמבוק בשנה החמישית. זכור זאת: כל מה שנבנה מהר – עשוי ליפול מהר. צמיחה מצריכה סבלנות והתמדה, השקייה ואמונה פנימית. כל טיפת מים חשובה, כל צעד קטן משפיע לטובה, גם אם בטווח הקצר אין לכאורה תוצאות. יתכן ולא תבחין מיד בהבדל, אבל הצמיחה מתרחשת מתחת לפני השטח וממתינה לרגע בו תהיה מוכן לפרוץ קדימה. לעולם אל תתייאש! בנחישות והתמדה המשך לטפח את שורשי השינוי, בסופו של דבר, תפרוץ גם אתה ותגיע לגבהים עצומים.”

סיפור הבמבוק הסיני

תגובות

תגובות